Biyografi

“1966 yılında Bolu Mengen’de doğdu. 19 mayıs 1979 da eti senin kemiği benim sistemiyle Bodrum Liman lokantasında mesleğe başladı. Daha sonra Türkiye’de çeşitli otel ve restorantlarda çalışma hayatı devam etti. Sheraton Otel bünyesinde 1991 den 2001 yılına kadar değişik bölüm ve pozisyonlarda, 2001 yılından itibaren de başaşçı olarak mesleğine halen devam etmektedir. Bu arada eğitim almak, vermek ve Türk Mutfağı’nı tanıtmak için Avrupa ve Uzak doğuyu kapsayan çeşitli ülkelerde bulundu.

2004-2008 tarihleri arasında 15 arkadaşımla beraber kurmuş olduğumuz Başkent Aşçılar ve Turizm birliği derneğinin başkanlığını yürüttü. Mayıs 2008 tarihinde Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim kurulu başkanı olarak seçildi ve başkent aşçılar derneği yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa etti.

Turizm sektöründe yetişen gençlerin, meslek tercihlerini doğru yapabilmeleri ve aşcılık mesleğini tercih eden öğrencilere temelden yeterli donanımı sağlamak amacı ile 2009 yılından beri Atılım Üniversitesi Turizm Bölümünde mutfak dersi vermektedir.

TRT 1’de 5 yıl süre ile sabah kuşağı canlı yayında, mutfak bölümünde Türk ve Dünya mutfağından farklı lezzetleri ve kültürlerini seyircilere tanıtmıştır.

Dünyanın  ve Türkiye’nin önde gelen liderlerini; örneğin  Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül, Kraliçe Elizabeth, Vladimir Putin, Barack Hussein Obama  v.s. ; ağırlama ve Türk Mutfağını farklı lezzetlerini tanıtma şansı bulmuştır.

Dünya ve Türk Mutfağı üzerinde çalışmalar ve incelemelerde bulunan Açıköz, yeni nesil aşcıların mesleğe daha donanımlı yetişmesi, Türk aşcılarının dünyada hak ettiği yere gelebilmesi amacı ile kişisel ve kurumsal olarak önderlik yapmakta ve projelere destek vermektedir.

18 derneğin bağlı olduğu Türkiye Aşcılar Federasyonun ikinci dönem başkanlığını yürütmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında Türk mutfağı ve yemek kültürünü tanıtmak amacı ile birçok çalışmada bulunan Açıköz, Chaines des Rotisseurs ( Uluslararası Gastronomi Derneği )  Yönetim Kurulu üyesidir.

Adı Soyadı:
ZEKİ AÇIKÖZ
Görevi:
ONURSAL KURUCU BAŞKAN
Çalıştığı Kurum:
SHERATON OTEL
Pozisyonu:
EXECUTIVE CHEF- AŞÇIBAŞI